Pavučina film

Krajané z Gerníku

dokumentární / 36 min / česky

premiéra 26. dubna 2011

Dokument o jedné z českých vesnic v Rumunsku, životě v ní, o lidech, kteří mají k naší vlasti blížeji než by se zdálo, o jejich pracném a těžkém životě a výpravě s cílem, pomoci krajanům při sklizních.

Námět

Na jihu Rumunska, v horách nad soutěskami Dunaje, nalezneme šest českých vesnic – Svatou Helenu, Gerník, Rovensko, Bígr, Eibentál a Šumici. Ve vesnicích se česky mluví, zpívá i učí ve škole. Je až k neuvěření, že jsme na hranicích Balkánu a naši krajané zde žijí téměř dvě stě let…

Cílem naší čtyřčlenné výpravy byla největší česká osada Gerník. Nechtěli jsme přijet jako obyčejní turisté, ale zapojit se do prací na polích při sklizních a tak poznat život místních lidí zblízka…

Přehrání filmu

Upozornění: Váš prohlížeč patrně nepodporuje FLASH.

Film si také můžete stáhnout v DVD kvalitě i včetně bonusu.

O Banátu

Krajané

V roce 1823 se po Dunaji vydali čeští kolonisté do tehdejšího pohraničního pásma rakouské monarchie, aby zde v horách založili vesnice a těžili dřevo. Dnes jich tady žije necelé dva tisíce v šesti ryze českých vesnicích (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice).

Turistika

Nádherně členitý karpatský masiv rozkládající se nad Dunajem nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. České vesnice jsou propojeny značenými turistickými cestami, které vedou kolem nejatraktivnějších míst, kolem jeskyní, vodních mlýnků a krasových kaňonů. Dunajská soutěska nabízí nejenom úchvatné výlety, ale i možnost rybářských pobytů u krajanů.

Tradice

Do dnešních dnů si krajané v Banátu uchovali zvyky a tradice, které si přivezli z domova. Ve vesnicích se proto domluvíte čistou češtinou, hospodyňky vám nabídnou české koláče a řízky a večer spočinete v babičkovských duchnách. Během pobytu můžete hospodáři pomoci hrabat seno, kosit a mlátit obilí, péct chleba nebo mlít na kamenných mlýncích.

Příroda

Šetrné tradiční zemědělství zachovalo neporušenou krajinu s množstvím živočichů i vzácných rostlin a s výhledy, které připomínají Ladovy obrázky. Množství jeskyní, krasových potůčků, skalních útvarů tvoří společně se zachovalou lidovou architekturou salaší a vesnic unikátní prostředí ideální pro odpočinek, rekreační sport nebo rodinnou rekreaci.

Citováno ze stránek banat.cz, kde naleznete podrobné informace o turistice, vesnicích a ubytování v Banátu.

O natáčení

Dovolíme si ocitovat pár úryvků z deníku:

S Aškou přistupujeme do vlaku na Budapešť, kterým jede Šára a Bára. Vyprávíme, Šára zašívá sukni a Bára mi předává kameru, kterou dle mnou kreslené mapy čimického sídliště vyzvedla od jí neznámého Cracka. Pokus natočit cestovatelský film začíná bezradným pohledem a otázkou: „Nevíš jak se to zapíná?“

Orşova. Vlak mizí z hledáčku kamery a vzápětí přistupuje policista s nekompromisním: „No photo, please!“ Naštěstí mu stačí, že kameru schovávám do brašny.

Hned po snídani, která opět mile překvapila, vyrážíme s Aškou a Bárou udělat rozhovor s panem Boudou. Máme připravené nějaké otázky, ale že jsme nikdy žádný rozhovor nedělali, moc nevíme jak se posadit, kam postavit kameru a podobné detaily. Ale k samotnému rozhovoru. Pan direktor (ředitel) mluví o škole, Gerníku i o minulosti a perspektivě českých vesnic. Povídání je to zajímavé, místy docela smutné, neboť pan Bouda všechny problémy vidí a mluví o nich naplno. Loučíme se po více než hodině plní dojmů a vracíme se na pekárnu.

Titulky

účastníci
Šára
Jura
Aška
Bára
kamera
Jura
Šára
střih
Jura
scénář
Jura
Aška
Šára
průvodní slovo
Filip
fotografie
Jura
Bára

Hudba

V tom našem Gerníku
gernická kapela Bohemia
Daleko, široko… 2006

Za tú horú
Švestkový knedlíky
Na Pankráci
Okolo Hradce
Josef Mašek
živě 2010

Ara more, ara more khatar ma
Načo pôjdem domov
Tancuj, tancuj, vykrúcaj
Horňácká cimbálová muzika Kubíci
Gajdošská muzika ze Starého Poddvorova
živě 2010

Milý synu
Slyš má milá, slyš
gernická kapela Bohemia
Daleko, široko… 2006

Děkujeme

Crackovi za zapůjčení kamery

Jendíkovi, Dominikovi a Crackovi za pomoc se střihem

místním lidem za spolupráci při natáčení

Merhautovým, Maštalířovým a Nedvědovým za ubytování a pěkné přijetí

Václavu Merhautovi

Marijánce z hospody

© Pavučina film

http://film.pavucina.org

2011

Zájezdy do Banátu

Chcete-li vyrazit do Banátu bez starostí a zařizování, můžete si vybrat z široké nabídky cestovní kanceláře Kudrna.

CK Kudrna – zájezdy do Banátu